Twój ogród. Kraina obfitości.

Nauka podstaw uprawy permakulturowej

Kurs e-mail, filmy instruktażowe, własna kreacja, realne efekty
5 tygodni, zaczynasz w dowolnym momencie.

Zapisz się na kurs już dziś:

5 + 6 =

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kompostella Małgorzata Witczak. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce prywatności. Kontaktując się z nami zgadzasz się na Regulamin i Politykę Prywatności.

A gdyby nasz świat był ogrodem: przyjaznym środowiskiem dającym nam własną żywność, zdrowie na co dzień, poczucie sensu w czasach gwałtownych przemian?

 

 

 

A gdyby patrzeć na świat jak na nieskończenie obfity, dający nam życie i harmonijnie ewoluujący organizm?

 

Nierealne powiadasz. Przez świat przetaczają się przecież gigantyczne procesy klimatyczne, społeczne i polityczne. Ale każdy z tych procesów to my, to Ty i ja, to wiedza i przekonania każdego z nas, to praca każdych rąk, to skumulowany efekt wewnętrznej przemiany każdego i każdej z nas.

 

W przemianie wewnętrznej, w odnajdywaniu równowagi, poszukiwaniu trwałości w zmienności, czasem pomagają narzędzia całkiem realne. Permakultura, czyli życie i uprawa z troską o ludzi i o Ziemię, daje nam takie realne narzędzia tworzenia swojego środowiska z zaufaniem do natury, z lekkością, wręcz leniwie.

.

 

 

Zapraszam Cię na pięć tygodni w trakcie których możesz uwierzyć, że zmiana jest w twoich rękach. Nie musisz w tym czasie zbawić całego świata. Po prostu nie patrz przez moment przez pryzmat ekranu z wiadomościami. Odetchnij.

 

Zacznij od drobnych przemian swojej przestrzeni. Jeżeli możesz, zacznij tworzyć urodzajną glebę, zasadź rośliny, które w przyszłości będą bazą twojej własnej krainy obfitości. Nie w przenośni, nie wirtualnie, całkiem realnie. To jest w twoim zasięgu, w zasięgu ręki! Zaufaj sobie, a obfitość natury zacznie działać w Tobie.

 

Nie dasz rady zacząć uprawy tu i teraz? Nie musisz. Poznaj zasady permakultury, popatrz na swoje najbliższe otoczenie, łąkę, osiedle, las. Ale też swój pokój, swoją przestrzeń. Tak wiele da się w niej zmienić aby była bardziej twoja, bliższa przyrody, lecząca Duszę, inspirująca do nowych wyzwań. Kraina obfitości. Dla Ciebie, już teraz. Ogród wyobraźni lub też realny ogród uprawiany naturalnymi metodami.

Kurs prowadzony będzie przez 5 tygodni w formie regularnej wysyłki listów email (2 tygodniowo).

Listy email będą zawierały pisemne informacje, teorię i instrukcje wykonania konkretnych zadań umożliwiających samodzielne stworzenie uprawy permakulturowej we własnym ogrodzie każdego uczestnika. Każdy list będzie zawierał link do krótkiego filmu instruktażowego przygotowanego w realnych warunkach uprawy w naszym świętokrzyskim ogrodzie.

Dodatkowo do wybranych zadań będą udostępniane materiały i karty pracy w pdf do wydruku.

Praktyczne efekty kursu

  • praca z intencją, nauka obserwacji naturalnego otoczenia
  • wybór i zestawienie roślin jadalnych i ozdobnych na balkon i taras
  • zaprojektowanie grządki permakulturowej składającej się z kilku warstw wartościowej ściółki
  • przygotowanie kompletnego podłoża do uprawy ogrodowej oraz podłoża do uprawy parapetowej
  • przygotowanie do ekologicznej uprawy roślin – zaopatrzenie w wodę, własnej roboty nawóz i naturalne środki ochrony roślin
  • sadzenie roślin w ogrodzie we wspomagających się grupach, czyli gildiach permakulturowych
  • korzystanie zbioróżnorodności w ogrodzie 
  • sadzenie roślin na grządkach (tak, jesienią też można siać i sadzić)
  • podstawy sadzenia drzewek i krzewów owocowych

W trakcie kursu na bieżąco będą omawiane zasady permakultury użyteczne w życiu codziennym, w kreacji niezwiązanej bezpośrednio z ogrodem i oczywiście w uprawie ogrodowej. Będę też przekazywać wiedzę o tym jak zmienia się podejście do ekologii w miarę pojawiania się nowych wyzwań klimatycznych.

Dlaczego permakultura?

Bo ta metoda, inaczej nazywana ‘leniwym ogrodnictwem‘ jest stosowana z powodzeniem przez osoby, które mają zbyt mało czasu i fizycznych sił na regularną codzienną pracę w ogrodzie lub gospodarstwie.

Bo tą metodą zaczęłam tworzyć swój ogród ja, oderwana od biurka po kilkudziesięciu latach przy komputerze. I radzę sobie z tworzeniem mojej miejscówki ogrodowej na Ziemi bez żadnych wcześniejszych doświadczeń ogrodniczych. Nie, nie sama. Ale zaczęłam o własych siłach. Inni uwierzyli i pomogli.

Metoda wydaje mi się wciąż tak prosta, spójna i zachwycająca, że staram się przekonać do niej innych. Może uda mi się przekonać też ciebie?

Zgłoś się na kurs już dziś:

5 + 12 =

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kompostella Małgorzata Witczak. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce prywatności. Kontaktując się z nami zgadzasz się na Regulamin i Politykę Prywatności.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem rozpoczęcia jest wniesienie pełnej opłaty przed rozpoczęciem udziału w nauce.

Oferta:

Wariant 1: Kurs e-mail, cena 320 zł
[wariant dostępny w stałej ofercie]

Wariant 2: Kurs e-mail + sesja pytań i odpowiedzi 45 minut, cena 450 zł
[do wykorzystania do 30 marca 2024]

Dane do wpłaty:

Kompostella Małgorzata Witczak
Rachunek ING: 62 1050 1445 1000 0097 3139 9672

Tytuł wpłaty: Kurs ‘Kraina obfitości’

Bardzo proszę o informację emailem po dokonaniu wpłaty na adres: malgorzata@kompostella.pl

Kup teraz:

Małgorzata

 

Pochodzi z Krakowa, a od kilku lat jej miejsce na ziemi, to Kompostella, półhektarowe gospodarstwo w województwie świętokrzyskim, które tworzy wspólnie z partnerem Maćkiem. Projektuje stopniowo produktywny ogród leśny. Selekcjonuje najlepsze lokalne warzywa i owoce w celu wyczarowania jak najlepszej zdrowej żywności we własnej kuchni. Nadmiarem dzieli się sprzedając autorskie przetwory i przyprawy lokalnie i przez sklep internetowy. A wiedzą dzieli się opowiadając o życiu i uprawie ziemi zgodnie z zasadami permakultury na stronie FB Kompostella i na blogu ekoKompostella.

Fascynuje ją powstawanie żywności od momentu tworzenia wartościowej gleby, poprzez naturalną uprawę, aż do zachowywania smaków i wartości odżywczych w słojach i butlach. Bo wszystko to można osiągać lokalnie, dla zdrowia społeczności i bezpieczeństwa żywnościowego nas wszystkich.

Małgorzata: "Z koncepcją permakultury zapoznałam się dzięki warsztatom i wykładom Bena Lazara www.permakultura.edu.pl. Ukończyłam dwuletni kurs certyfikacyjny projektowania permakulturowego organizowany przez Permaculture Women's Guild www.permaculturewomen.com.
Moi ulubieni mentorzy w zakresie domowej fermentacji i tworzenia octów domowych: Octy Lileusza, Sandor Ellix Katz, Pascal Baudar"

 

Rekomendacje

*****

 

“Gosia to osoba, która zaraziła mnie permakulturą. Prowadzone przez nią kursy to duża dawka praktycznej wiedzy, którą można od razu wykorzystać. Jednocześnie emanują też ogromnym spokojem. Czuć w nich kobiecą energię – spokoju, delikatności, uważności. Urzekło mnie takie medytacyjne podejście do prac w ogrodzie. Zwłaszcza, że na swoich grządkach widzę, jak świetnie się ono sprawdza.

Gosia jest wspaniałą nauczycielką. Mocno czuć, że to co robi i o czym mówi, płynie prosto z serca. No i wytwarza też wyśmienite octy Bardzo polecam!”

Marta

“Dzięki twojemu kursowi po raz pierwszy w życiu oglądałam kwiaty cukinii nie tylko na zdjęciach na Instagramie, ale przede wszystkim na własnej grządce. A radość ze zjedzenia własnoręcznie wyhodowanej fasolki, jej smak był nieporównywalny z żadnym wykwintnym daniem. I za te doznania jestem ci niesamowicie wdzięczna!
Uważam że umiejętność wytworzenia własnego jedzenia jest i będzie niesamowicie istotną umiejętnością w nadchodzących czasach, a umiejętność zrobienia tego w ekologiczny sposób zgodny z zasadami natury jest naszą powinnością i obowiązkiem wobec Matki ziemi.

I to jest wspaniałe w twoim kursie: przepięknie uczysz tych umiejętności i tej wrażliwości!”

Justyna