Permakultura wiosną – minikurs uprawy dla początkujących

Wiosna przed nami! Wiosna w mieście, na wsi i na odludziu.

Serdecznie zapraszam do zapisów na miesięczny minikurs online Permakultura wiosną, który będę prowadzić w dniach 9 marca – 12 kwietnia 2020. Kurs będzie się odbywał w ramach zamkniętej społeczności, którą udostępnię w grupie FB: Warsztat przemian Kompostelli. Będę tu publikować krótkie filmiki instruktażowe z pisemnym komentarzem i sekwencją konkretnych zadań do wykonania na swoim kawałku ziemi. Efekty wykonanych zadań będą omawiane wspólnie w grupie.

Minikurs pozwoli ci lepiej zrozumieć jak zacząć stosować zasady permakultury w praktyce ogrodowej. Będzie bazował przede wszystkim na moich doświadczeniach z rozpoczętej przed kilku laty uprawy ściółkowej w gospodarstwie Kompostella. Zaprezentuję na żywym przykładzie (naszym) tworzenie nowych grządek i sadzenie wybranych roślin. Z przyjemnością obejrzę  zdjęcia lub filmiki z wykonanych przez ciebie w trakcie kursu zadań.

Zapraszam cię do stworzenia własnej grządki ściółkowanej na wiosnę, do zasadzenia własnych ekologicznych warzyw i ziół.

Moje początki w uprawie ściółkowej, to były trochę poszukiwania w ciemno, rodzina śmiała się, że jestem rolniczką internetową, bo kombinowałam jak mogłam, żeby znaleźć interesujące mnie wartościowe źródła wiedzy. Często myślałam, że robię coś nie tak, że nic mi nie wyrośnie, że zostanie pożarte przez wroga. Oferuję ci więc przestrzeń wolną od tych pierwszych stresów, nie wymagającą zrobienia wszystkiego jednocześnie tu i teraz, z możliwością wyboru od czego chcesz zacząć i jak kontynuować w przyszłości.

A co można zyskać przy okazji?

 

 

Czas poświęcony lepszemu poznaniu własnego otoczenia.

Czas spędzony w okolicznościach przyrody, czyli siłka za darmo.

Czas zyskany na wykonywaniu pracy w sposób lekki i nie ingerujący bez potrzeby w życie gleby i w krajobraz.

Przestrzeń na kreację, wyrażanie siebie.

Zadowolone rośliny i zwierzęta naziemne, podziemne i fruwające.

Wiedzę o tym co to znaczy żyć w zgodzie z naturą w czasach gwałtownych zmian klimatycznych.

Bezpieczną wymianę spostrzeżeń, informacji i doświadczeń w grupie uczestników.

 

Sukces? Sukcesem będzie zrozumienie i pokochanie. Otwarty umysł. Piękne kwiaty i owoce. Te, których się spodziewamy i miłe niespodziewajki.

Zaznaczam, że mini-kurs przeznaczony jest dla osób początkujących, chcących przełamać lęk przed pierwszym podejściem do uprawy permakulturowej. Chciałabym pokazać, że to podejście jest możliwe dla każdego i nie wymaga nadludzkich wysiłków.

Uwaga!

Podłoże ściółkowe, które będziemy tworzyć wymaga docelowo kilkuletniej stabilizacji.

Dochodzenie do konkretnych umiejętności i efektów w jakiejkolwiek uprawie wymaga też, nie oszukujmy się, kilkuletniej wprawy.

Nie zrażajmy się jeżeli spodziewaliśmy się pod miesiącu nauki pięknych równomiernych girland i wielkich soczystych warzyw. Cudów nie ma, ale droga do osiągnięcia celu też jest pełna cudów i oczywiście jest nas w stanie doprowadzić w efekcie do tych girland.

Poniżej konkrety, czyli tematy minikursu.
Podstawą będą kilkuminutowe filmiki na każdy z tematów z pisemnym komentarzem i krótkim zadaniem do wykonania. Mogą pojawić się dodatkowe filmiki lub posty odpowiadające na pojawiające się pytania uczestników.

W grupie FB Warsztat przemian Kompostelli jest już udostępniony zestaw filmików definiujących podstawowe zasady permakultury przygotowany przeze mnie w styczniu. Zapraszam do obejrzenia go przed rozpoczęciem działań praktycznych.

 

 Tematy mini-kursu:

  1. Zasady permakultury – podstawowe informacje
  2. Pierwsze podejście do projektu permakulturowego – obserwacja
  3. Wybranie terenu pod uprawę
  4. Wybór materiałów i narzędzi
  5. Woda przede wszystkim
  6. Dobre towarzystwo, czyli gildie roślinne
  7. Wybór roślin
  8. Nawożenie naturalne
  9. Naturalna ochrona roślin
  10. Cierpliwość i zaufanie – celebrowanie efektów uprawy

Zapisy zamknięte. Jeżeli macie pytania, piszcie w formularzu kontaktowym poniżej.

Czas odczarować pracę na działce i w polu, którą wielu z nas wspomina jako katorgę z odległej przeszłości.

Czas zaczarować nudne trawniki, aby znowu rozkwitły i zaczęły dawać plony – czego wszystkim życzę!

8 + 1 =

Więcej o mnie i moim gospodarstwie na stronie Kompostella.