Wstęp do projektowania permakulturowego

Czyli jak tworzyć trwałe rozwiązania  w niepewnych czasach

Bezpłatny webinar
Termin: 17 stycznia 2023, godz. 19:00

Spotkanie live na FB Kompostella

Zapisz się na webinar projektowy już dziś:

3 + 4 =

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kompostella Małgorzata Witczak. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce prywatnościKontaktując się z nami zgadzasz się na Regulamin i  Politykę Prywatności.

DOM – OGRÓD – WSPÓLNA PRZESTRZEŃ

Zaprojektuj swoje miejsce na Ziemi, zgodnie z zasadami permakultury, z uwagą na twoje potrzeby, z udziałem społeczności, którą wybierzesz.
Masz mało czasu?
Masz niewielką przestrzeń do dyspozycji?
Martwisz się, że masz niewielki wpływ na rzeczywistość?

A może: Po prostu zrób pierwszy krok i zobacz ile możesz zmienić naokoło siebie wprowadzając w życie nawet pojedyncze drobne rozwiązania. Dla swojego dobra, i dla dobra ekosystemu.

PLACEMAKING to rozgoszczenie się u siebie. To tworzenie miejsca dla siebie zgodnie z zasadami permakultury. To tworzenie ogrodu, przestrzeni domowej, społeczności, przestrzeni wspólnej po nowemu. Tworzenie z myślą o Ziemi, o ewolucji nastawienia do Ziemi, która w tej chwili trwa, z myślą o nowych lepszych strukturach dla naszego zdrowia i życia.

Masz ogród? Zacznij od jednej grządki.

Masz swój pokój, swój dom? Zacznij od rozejrzenia się i obserwacji otaczającej przestrzeni. Zacznij od jednej rośliny na parapecie, od przeanalizowania odnawialnych źródeł energii.

Chcesz działać w osiedlowej wspólnocie? Zagospodaruj teren wspólny, stwórz produktywny ogród dla wszystkich.

Nie chcesz inwestować w konkretne miejsce? Chcesz pracować, uczyć się, spotykać się w sposób bezpieczniejszy, bardziej konstruktywny, kreatywny i dający więcej odwagi? Wykorzystaj zasady permakultury, którymi posługuje się na co dzień przyroda – do działania w twojej społeczności.

Projektuj trwałe rozwiązania, z troską o ludzi i z troską o Ziemię!

Jesteśmy przyzwyczajone i przyzwyczajeni do tolerowania miejsca, w którym jesteśmy, do przystosowania się do warunków, w których żyjemy – dla świętego spokoju, dla wyższego dobra, dla szczęścia, które może kiedyś spotka nas w przyszłości. Zakładamy, że struktury, w których żyjemy są niezmienne, dane na zawsze.

To często odbiera nam chęć przemiany, chęć podążania za marzeniami, wyobrażeniem o lepszym pełniejszym życiu. Tak dzieje się na wielu płaszczyznach, także na tej płaszczyźnie realnej – własnego pokoju, biura domu, tarasu, ogrodu, osiedla, miejscowości.

I jak się nad tym chwilę zastanowimy, to to uczucie niemożności wprowadzenia zmian w życiu, w naszej społeczności, to tylko nasze przekonanie pozostające po tym co było dawniej. Aby otworzyć oczy i wyjść z tych ograniczających przekonań możemy zacząć od przemiany naszej przestrzeni naokoło.

Jak?

Zapraszam do posłuchania jak zasady projektowania permakulturowego mogą nam pomóc w tej przemianie. Zrób dobry początek, już dziś!

O mnie

 

Mam na imię Małgorzata. Pochodzę z Krakowa, a od kilku lat moje miejsce na ziemi, to Kompostella, półhektarowe gospodarstwo w województwie świętokrzyskim, które tworzymy wspólnie z moim partnerem Maćkiem.

Projektuję stopniowo produktywny i bioróżnorodny ogród leśny, tworzę i sprzedaję naturalne przetwory probiotyczne (kiszonki, octy niepasteryzowane, soki i dżemy). Prowadzę kursy i warsztaty online oraz konsultacje projektowe mające na celu lepsze zrozumienie zasad permakultury, ułatwienie innym rozpoczęcia własnej naturalnej uprawy ogrodu i tworzenia własnych zdrowych przetworów.

Z koncepcją permakultury zapoznałam się dzięki warsztatom i wykładom Bena Lazara www.permakultura.edu.pl. Ukończyłam dwuletni kurs certyfikacyjny projektowania permakulturowego organizowany przez Permaculture Women's Guild www.permaculturewomen.com.

 

Zapisz się na webinar projektowy:

8 + 4 =

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kompostella Małgorzata Witczak. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce prywatnościKontaktując się z nami zgadzasz się na Regulamin i  Politykę Prywatności.