Podstawy projektowania permakulturowego

Zasady i praktyka tworzenia projektu permakulturowego

Trzydniowe seminarium online
Termin: 26 stycznia, 2-3 lutego 2023

Spotkania live o godz. 18:00 każde, zamknięta grupa na FB, karty pracy, zadania do wykonania

Zapisz się na seminarium już dziś:

11 + 13 =

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kompostella Małgorzata Witczak. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce prywatnościKontaktując się z nami zgadzasz się na Regulamin i Politykę Prywatności.

DOM – OGRÓD – WSPÓLNA PRZESTRZEŃ

Zaprojektuj swoje miejsce na Ziemi, zgodnie z zasadami permakultury, z uwagą na twoje potrzeby, z udziałem społeczności, którą wybierzesz, dla dobra twojego ekosystemu.
Masz mało czasu?
Masz niewielką przestrzeń do dyspozycji?
Martwisz się, że masz niewielki wpływ na rzeczywistość?

A może: Po prostu zrób pierwszy krok i zobacz ile możesz zmienić naokoło siebie wprowadzając w życie nawet pojedyncze drobne rozwiązania. Dla swojego dobra, i dla dobra ekosystemu.

 

PLACEMAKING to rozgoszczenie się u siebie. To tworzenie miejsca dla siebie zgodnie z zasadami permakultury. To tworzenie ogrodu, przestrzeni domowej, społeczności, przestrzeni wspólnej po nowemu. Tworzenie z myślą o Ziemi, o ewolucji nastawienia do Ziemi, która w tej chwili trwa, z myślą o nowych lepszych strukturach dla naszego zdrowia i życia.

Masz ogród? Zacznij od jednej grządki.

Masz swój pokój, swój dom? Zacznij od jednej rośliny na parapecie, od przeanalizowania odnawialnych źródeł energii.

Chcesz działać w osiedlowej wspólnocie? Zagospodaruj teren wspólny, stwórz produktywny ogród dla wszystkich.

Nie chcesz inwestować w konkretne miejsce? Chcesz pracować, uczyć się, spotykać się w sposób bezpieczniejszy, bardziej konstruktywny, kreatywny i dający więcej odwagi? Wykorzystaj zasady permakultury, którymi posługuje się na co dzień przyroda – do działania w twojej społeczności.

Projektuj trwałe rozwiązania, z troską o ludzi i z troską o Ziemię!

EFEKTY SEMINARIUM 

  • Zapoznanie się z zasadami permakultury stosowanymi w projektowaniu przestrzeni i społeczności.
  • Wybór możliwych tematów do realizacji w ramach własnego projektu – mapa marzeń, katalog zmian. Karta pracy.
  • Samodzielne stworzenie przez uczestnika prostej mapki przyszłego projektu odręczna lub w oprogramowaniu.

Jesteśmy przyzwyczajone i przyzwyczajeni do tolerowania miejsca, w którym jesteśmy, do przystosowania się do warunków, w których żyjemy – dla świętego spokoju, dla wyższego dobra, dla szczęścia, które może kiedyś spotka nas w przyszłości. Zakładamy, że struktury, w których żyjemy są niezmienne, dane na zawsze.

To często odbiera nam chęć przemiany, chęć podążania za marzeniami, wyobrażeniem o lepszym pełniejszym życiu. Tak dzieje się na wielu płaszczyznach, także na tej płaszczyźnie realnej – własnego pokoju, biura domu, tarasu, ogrodu, osiedla, miejscowości.

I jak się nad tym chwilę zastanowimy, to to uczucie niemożności wprowadzenia zmian w życiu, w naszej społeczności, to tylko nasze przekonanie pozostające po tym co było dawniej. Aby otworzyć oczy i wyjść z tych ograniczających przekonań możemy zacząć od przemiany naszej przestrzeni naokoło.

Jak?

Zapraszam do posłuchania jak zasady projektowania permakulturowego mogą nam pomóc w tej przemianie. I zapraszam do kilku bardzo praktycznych ćwiczeń z projektowania swojej przestrzeni. Efekt? Może powstanie super kolorowa mapa marzeń, a może pierwsza grządka z ziołami. Może wprowadzisz ulubione rośliny do domu, a może zmienisz źródła energii w twoim domu na odnawialne.

Ważne, że twoje przekonania o tym co można ruszą z posad istniejące struktury. Zrób dobry początek!

26 stycznia 2023

Poznajesz podstawowe zasad permakultury.

Rozglądamy się naokoło. Wybieramy intencję, wybieramy miejsce, które chcemy zmienić.

Obserwujemy siebie, swoje wymagania, istniejące warunki, struktury, połączenia komponentów. Dlaczego czujemy się niekomfortowo, co należy do starego świata, z którego chcemy już wyjść. Obserwujemy swoje miejsce tak jak chcemy, aby wyglądało w przyszłości. Wyobrażamy sobie jak chcemy zmienić na lepsze nasze środowisko i naszą społeczność. Z troską o Ziemię i o swój dobrostan.

Na koniec dostajesz do analizy Ankietę tworzenia projektu swojego miejsca pomagającą zorganizować swoje cele projektowe.

2 lutego 2023

Poznajemy podstawowe elementy projektu permakulturowego dotyczącego domu, ogrodu i społeczności.

Tworzymy mapę wyobrażonej przestrzeni, dodajemy, usuwamy, szukamy możliwych relacji ważnych elementów w swojej przestrzeni.

Poszukujemy wzorców w przestrzeni, w cyklu rocznym, w naszej historii. I nie bójmy się tego naiwnego wyobrażenia: otwieramy się na marzenia.

Otwieramy katalog zmian: które są najważniejsze, najpilniejsze, które są możliwe do szybkiego wprowadzenia w życie.

3 lutego 2023

Pora aby wybrać to co najważniejsze, zamknąć wstępny katalog zmian, od których zaczniemy. Spisać pierwsze kroki, które podejmiemy, aby osiągnąć jak najwięcej spójnych relacji w swoim ekosystemie.

PLACEMAKING – przez chwilę znajdujemy się w miejscu docelowym, w strefach naokoło tego miejsca. Testujemy po raz pierwszy umiejętność obserwowania otoczenia odnajdywania relacji w projekcie, rysujemy pierwszą prostą mapę odręcznie lub w wybranym oprogramowaniu. Nie tworzymy gotowej mapy architektonicznej ani gotowego projektu, ale tworzymy zarys możliwości, zestaw narzędzi, którymi będziemy się posługiwać wdrażając w przyszłości wybrany projekt permakulturowy.

Opcje uczestnictwa

Zależnie od twoich potrzeb projektowych i możliwości finansowych możesz uczestniczyć w seminarium, albo wykupić dodatkowy warsztat ‘Twój wewnętrzny krajobraz’ 27 stycznia 2023, jako indywidualne przygotowanie gruntu pod wybór najlepszego dla Ciebie na dziś projektu.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem uczestnictwa jest wniesienie pełnej opłaty przed rozpoczęciem Seminarium.

Czas trwania Seminarium (18:00 – 20:00): 26 stycznia, 2-3 lutego 2023

Opłata za Seminarium: 330 zł.

Dane do wpłaty:

Kompostella Małgorzata Witczak
Rachunek ING: 62 1050 1445 1000 0097 3139 9672

lub Paypal:malgorzata@kompostella.pl

Tytuł wpłaty: Seminarium podstawy projektowania permakulturowego.

Bardzo proszę o informację emailem po dokonaniu wpłaty na adres: malgorzata@kompostella.pl

Małgorzata

 

Pochodzi z Krakowa, a od kilku lat jej miejsce na ziemi, to Kompostella, półhektarowe gospodarstwo w województwie świętokrzyskim, które tworzy wspólnie z partnerem Maćkiem. Projektuje stopniowo produktywny ogród leśny. Selekcjonuje najlepsze lokalne warzywa i owoce w celu wyczarowania jak najlepszej zdrowej żywności we własnej kuchni. Nadmiarem dzieli się sprzedając autorskie przetwory i przyprawy lokalnie i przez sklep internetowy. A wiedzą dzieli się opowiadając o życiu i uprawie ziemi zgodnie z zasadami permakultury na stronie FB Kompostella i na blogu ekoKompostella.

Fascynuje ją powstawanie żywności od momentu tworzenia wartościowej gleby, poprzez naturalną uprawę, aż do zachowywania smaków i wartości odżywczych w słojach i butlach. Bo wszystko to można osiągać lokalnie, dla zdrowia społeczności i bezpieczeństwa żywnościowego nas wszystkich.

Małgorzata: "Z koncepcją permakultury zapoznałam się dzięki warsztatom i wykładom Bena Lazara www.permakultura.edu.pl. Ukończyłam dwuletni kurs certyfikacyjny projektowania permakulturowego organizowany przez Permaculture Women's Guild www.permaculturewomen.com.
Moi ulubieni mentorzy w zakresie domowej fermentacji i tworzenia octów domowych: Octy Lileusza, Sandor Ellix Katz, Pascal Baudar"

 

Certyfikat ukończenia kursu projektowania permakulturowego PDC:

Zapisz się na seminarium:

5 + 7 =

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Kompostella Małgorzata Witczak. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w Polityce prywatnościKontaktując się z nami zgadzasz się na Regulamin i Politykę Prywatności.